U-19: Polska - Kazachstan 5:1. O krok od awansu photo courtesy: Leo Hynninen

U-19: Polska - Kazachstan 5:1. O krok od awansu

Reprezentacja Polski wygrała z Kazachstanem w swoim drugim meczu turnieju eliminacyjnego EURO U-19 w Tampere. Jest już bardzo blisko awansu na finały młodzieżowych Mistrzostw Europy.

Polska Polska - KazachstanKazachstan
5:1

Bramki: Tomasz Palonek 2 (11, 23), Piotr Matras (16), Mateusz Matlęga (35), Bartosz Borowik (39) - Temirlan Katubajew (24).
Żółte kartki: Mateusz Matlęga - Mark Kim, Aliszer Sarsenbajew.
Czerwona kartka: Nursat Kuszerbajew (26).
Sędziowali: Marjan Mladenovski (Macedonia Północna) i Petar Radojcić (Serbia).
Polska: Krzysztof Iwanek, Patryk Puzio - Mateusz Prokop, Mateusz Matlęga, Piotr Matras, Tomasz Palonek - Konrad Jekiełek, Michał Groń, Jakub Konon, Bartosz Borowik, Paweł Lisiński, Paweł Piór.
Kazachstan: Bagdaulet Umirzakow, Narun Serikow - Bekzat Rakimtajew, Bekzat Tuleutaj, Nursat Kuszerbajew, Aliszer Sarsenbajew - Erbazy Kuaniszbek, Jertugan Toleubekow, Aset Sagnajew, Mark Kim, Temirlan Katubajew, Wadim Pastarnak.

Po pierwszych minutach, w trakcie których lepiej prezentowali się Polacy, ale nie potrafili poważniej zagrozić bramce rywali, sygnał do ataku dał w 9. minucie Tomasz Palonek. Jego strzał instynktownie odbił Bagdaulet Umirzakow, ale kilkanaście sekund później, po akcji lewą stroną, zawodnik BSF-u Bochnia otworzył wynik spotkania, zaskakując golkipera precyzyjnym mocnym uderzeniem w sytuacji, gdy mógł dogrywać na długi słupek do kolegi. Po chwili Kazachów uratował słupek, a w odpowiedzi nie wykorzystali oni bodaj najlepszej sytuacji w pierwszej połowie. Jertugan Toleubekow był sam przed Krzysztofem Iwankiem i nie potrafił pokonać naszego bramkarza. Niewykorzystana sytuacja zemściła się wkrótce po efektownym golu Piotra Matrasa. Kolejny z zawodników z Bochni rozegrał "klepkę" z Palonkiem i nie miał problemów z podwyższeniem, co wskazało, że do wygranej potrzebne są najprostsze środki. Fakt, że wśród biało-czerwonych mało kto potrafił i chciał wziąć odpowiedzialność za pojedynek jeden na jeden nie przeszkadzał w prowadzeniu, bo Kazachowie i z wspomnianymi "klepkami" mieli szalone problemy. Jedynie piwot Bekzat Rakimtajew próbował od czasu do czasu urywać się kryjącemu go obrońcy. Czasem mu się to udawało, ale strzały pozostawiały wiele do życzenia.

Jeszcze przed przerwą mogło być 3:0, gdy koronkowej akcji nie wykończył Matras. Ale już na początku drugiej połowy sztuka ta ponownie udała się Palonkowi, który dopełnił formalności po indywidualnej akcji i asyście Michała Gronia. Kazachowie w końcu znaleźli receptę na Iwanka, gdy po dalekim przerzucie sam przed bramkarzem Rekordu znalazł się Temirlan Katubajew, ale na więcej ich nie było już stać. W 26. minucie na dodatek stracili Nursata Kuszerbajewa, który wyleciał z parkietu za bezsensowny, brutalny atak od tyłu na nogi jednego z naszych futsalistów. Choć drużyna Łukasza Żebrowskiego nie zdołała strzelić gola w przewadze, to później do siatki, podwyższając wynik, trafili jeszcze Mateusz Matlęga i Bartosz Borowik.

Polacy są już o krok od awansu na finały EURO U-19 - o wszystkim powinien zdecydować ostatni, sobotni mecz z Francją. Tylko krok, ale i aż krok, bo nie można być hurraoptymistą. Ze słabym Kazachstanem Polacy strzelili bramkę dopiero wtedy, gdy zaczęli grać w przewadze z pewnie atakującym Krzysztofem Iwankiem. Kazachowie zupełnie nie mieli pojęcia o tym, jak ustawia się obronę przy power play rywala. Z kolei przy przewadze 4 na 3, po czerwonej kartce, biało-czerwoni nie zdołali strzelić bramki, choć defensywa rywali była już w ogóle jedynym wielkim chaosem. Francuzi takie wpadki mogą bezwzględnie wykorzystać, z drugiej strony zespół Żebrowskiego jest silny przede wszystkim dobrze zorganizowaną defensywą. Na pewno więc w sobotę czekają nas niemałe emocje!