Szkoły z Opola i Leszna triumfują w turnieju Futsal Gram fot. Michał Walusza

Szkoły z Opola i Leszna triumfują w turnieju Futsal Gram

Drużyny Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 im. Przyjaźni Narodów Świata w Opolu wśród dziewcząt oraz Szkoły Podstawowej nr 7 im. Wojska Polskiego w Lesznie wśród chłopców zwyciężyły w turnieju finałowym „Futsal Gram”, który zakończył się w Opolu.

 

Głównym celem cyklu rozgrywek, w ramach którego najpierw rozegrano cztery turnieje eliminacyjne, była popularyzacja futsalu jako osobnej dyscypliny sportu, a nie „piłki nożnej halowej”. Imprezę finałową zorganizował AZS Politechniki Opolskiej pod patronatem Ministerstwa Sportu i Futsal Ekstraklasy.

– Futsal to piękny sport, który zdobywa coraz większą popularność. Szczególnie chętnie uprawiany jest w środowisku akademickim, więc mamy nadzieję, że z tymi zawodnikami i zawodniczkami spotkamy się jeszcze, gdy będą już studentami – powiedział Tomasz Wróbel, prezes AZS PO.

W opolskim finale udział wzięło osiem zespołów dziewcząt i dwanaście drużyn chłopców. Pierwszego dnia rywalizowano w grupach, natomiast w niedzielę drużyny walczyły systemem pucharowym. Wśród dziewczynek świetnie przez kolejne rundy przedzierał się zespół Szkoły Podstawowej w Krobi, który do meczu finałowego stracił zaledwie jednego gola. W decydującym spotkaniu tegoroczne finalistki Pucharu Tymbarka musiały jednak uznać wyższość PSP nr 24 z Opola. W tej drużynie prym wiodła Julia Baron, królowa strzelczyń całej imprezy, która zdobyła 13 goli, w tym aż pięć w wygranym 5:3 finale.

Ekipie z Krobi na otarcie łez pozostały tytuły najlepszej zawodniczki dla Zofii Kubiak i najlepszej bramkarki dla Kornelii Kaczmarek. Skład najlepszej piątki uzupełniły jeszcze Gabriela Wodzińska z SP św. Franciszka z Warszawy oraz Oliwia Piorun z SP 11 w Siemianowicach Śląskich.

W rywalizacji chłopców trudno było wskazać faworyta. Po pierwszym etapie komplet zwycięstw miały PSP Opole, SP 8 Siemianowice Śląskie i SP 3 Ruda Śląska. Dwie pierwsze ekipy gładko poradziły sobie w ćwierćfinałach, a drużyna z Rudy Śląskiej przegrała w rzutach karnych z SP 13 w Toruniu, najmłodszym zespołem imprezy. Stawkę półfinalistów uzupełnił zespół SP 7 w Lesznie, który wygrał 7:1 ze Sportową Szkołą w Mysłowicach. W półfinałach leszczyńska „Siódemka” nie dała szans torunianom, a SP 8 w Siemianowicach Śląskich pokonała PSP 5 w Opolu. W finale zespół z Leszna zwyciężył ekipę z Siemianowic 2:1.

Najlepszym zawodnikiem imprezy wybrany został Mikołaj Kaźmierowski z SP 7 w Lesznie, tytuł króla strzelców trafił do Seweryna Gniewka (SP Mysłowice), a najlepszym bramkarzem uznano Stanisława Lichonia (SP 8 Siemianowice Śląskie). W najlepszej „piątce” znaleźli się także Oliwer Olewiński (SP 13 Toruń) i Wiktor Andruszko (PSP 5 Opole).

W trakcie turnieju odbyła się konferencja szkoleniową dla trenerów i nauczycieli. Prelegentami byli m.in. trener reprezentacji Polski Błażej Korczyński i sędzia Tomasz Frąk.Dodatkowe informacje

  • Źródło: materiały prasowe