Red Devils z karą od Komisji Licencyjnej fot. Aleksander Knitter (chojnice.com)

Red Devils z karą od Komisji Licencyjnej

Komisja ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej decyzją z 14 czerwca br. nałożyła na Red Devils Chojnice karę w wysokości 3 tys. zł za niespełnienie w sezonie 2018/19 warunków licencyjnych.
Komisja „nałożyła na Futsalowy Klub Red Devils Chojnice karę finansową w wysokości 3.000 zł za niespełnienie wymogu określonego w § 5 pkt 3 Uchwały nr IV/75 Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej” - czytamy w opublikowanym w piątek komunikacie. Chojniczanom przysługuje prawo odwołania do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN.

Komunikat nie precyzował, że chodzi o uchwałę IV/75 z 2018 roku w sprawie licencji dla klubów występujących w rozgrywkach futsalu w sezonie 2018/2019 i następnych - czyli tzw. podręcznik licencyjny. W zeszłym roku wprowadzono wymóg, że kluby ekstraklasy obowiązkowo muszą zgłosić drużynę do Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-18. Red Devils to jedyny klub ekstraklasy, który tego obowiązku nie dopełnił - wystawił tylko zespół do MMP U-20 (gdzie zresztą "Czerwone Diabły" przegrały wszystkie trzy mecze i zajęły ostatnie miejsce w grupie eliminacyjnej).

Do MMP U-18 Red Devils także się zgłosiły - ale nie wystartowały. Trafiły do pięciozespołowej grupy 2, która finalnie grała tylko w cztery drużyny.

W styczniu 2018 roku Red Devils otrzymały dotację od burmistrza Chojnic w wysokości 23 tys. zł na "szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie piłki nożnej - futsal i beach soccer" w konkursie dotacyjnym dotyczącym zadań z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. Rok później kwota ta wzrosła do 26,5 tys. zł. Eliminacje U-18 odbywały się na przełomie 2018 i 2019 roku. Dla porównania nieodległy Unisław Team w marcu 2018 roku otrzymał od wójta gminy dotację w wysokości 33 tys. zł na szkolenie dzieci i młodzieży. Unisławianie w sezonie 2018/19 zameldowali się w finałach MMP U-16 i MMP U-18 (ten drugi organizowali) oraz odpadli w eliminacjach MMP U-20.

Od sezonu 2019/20 obowiązek wystawienia drużyny do MMP U-18 obowiązuje już także wszystkie kluby I ligi. Warto o tym pamiętać przy składaniu dokumentów do Komisji Licencyjnej.

AKTUALIZACJA: Marcin Synoradzki, członek zarządu Red Devils Futsal Club, zapowiedział odwołanie od decyzji Komisji Licencyjnej.Dodatkowe informacje

  • Źródło: PZPN