Słynny Orlando Duarte trenerem Piasta Gliwice fot. dzięki uprzejmości Anatolijsa Hazovsa

Słynny Orlando Duarte trenerem Piasta Gliwice

Słynny portugalski szkoleniowiec Orlando Duarte został nowym trenerem futsalistów Piasta Gliwice.
„Szanowni fani, z dumą informujemy, iż jeden z najznamienitszych futsalowych trenerów w historii, medalista Mistrzostw Świata i Europy, wielokrotny mistrz Portugalii (ze Sportingiem Lizbona) oraz Łotwy dołącza do Piasta! Od dziś szkoleniowcem drużyny seniorów jest znany i ceniony Orlando Duarte” - post na Facebooku o takiej treści opublikował w czwartek wieczorem Piast. Gliwicki klub potwierdził w ten sposób spekulacje, które pojawiły się po tym, gdy informację o rozmowach z Duarte podał kilka dni temu w czasie transmisji z meczu reprezentacji Polski w Zielonej Górze Rafał Kędzior.

Orlando Duarte pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Portugalii - w sezonach 1992/93, 1993/94, 1998/99, 2000/01 i 2010/11. W międzyczasie z sukcesami (pierwszymi dla tej reprezentacji) prowadził portugalską kadrę narodową. Następnie znalazł zatrudnienie w Nikarsie Ryga. Z dość przeciętnych Łotyszy zrobił regularnego uczestnika Main Round UEFA Futsal Cup (choć po raz pierwszy Nikars dostał się tam jeszcze bez Duarte). Co ważne, uczynił to bez ściągania zastępu Brazylijczyków, jak robi to większość podobnych klubów. Wystarczyło mu jedno-dwa wzmocnienia z zagranicy. Jak tłumaczył w 2014 roku w rozmowie z polskimi mediami, przy okazji udziału Rekordu Bielsko-Biała w turnieju UEFA Futsal Cup w Rydze, tylko ci nieliczni obcokrajowcy byli oprócz niego zawodowcami w klubie.

Nikars 12 razy z rzędu był mistrzem Łotwy. Po upadku ryskiego klubu, na który złożyły się m.in. ograniczenia w finansowaniu sportu ze strony państwa, Duarte został zatrudniony przez zespół francuskiej ekstraklasy Orchies Pévèle Futsal Club. Niespodziewanie został z niego zwolniony po zaledwie trzech meczach, w których jego drużyna dwa razy zremisowała i raz przegrała.

W dotychczasowych meczach zespół Piasta prowadził Rafał Barszcz. Gliwiczanie na pięć meczów punkty zdobyli tylko w jednym - po wygranej z Red Devils Chojnice. Po zatrudnieniu Duarte jeszcze ciekawiej zapowiada się mecz Piasta w najbliższy poniedziałek - w lokalnych derbach rywalem będzie GSF, prowadzony przez selekcjonera polskiej reprezentacji Błażeja Korczyńskiego.