PZPN przejmuje opłaty za sędziów fot. Aleksander Knitter (chojnice.com)

PZPN przejmuje opłaty za sędziów

Na posiedzeniu 22 stycznia Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął przepisy, zakładające przejęcie przez federację całych kosztów obsługi sędziowskiej meczów ekstraklasy, I ligi oraz w Pucharze Polski.
Do tej pory kluby i związek płaciły w lidze po połowie. W pucharze natomiast koszty ponosił organizator danego spotkania, co sprawiało, że kluby środowiskowe wprawdzie miały zaszczyt podejmować jako gospodarz zespoły z ligi, ale musiały za to płacić niemałe pieniądze sędziom. Koszty rosły zresztą z każdą rundą.

Teraz całość kosztów bierze na siebie PZPN. Związek nie opublikował jeszcze treści podjętej uchwały, ale przedstawiciele PZPN zapewniają nas, że rozwiązanie będzie obowiązywać już od najbliższego weekendu i zaplanowanych na niego meczów. Żartem można powiedzieć, że na uchwale najbardziej skorzystają Red Devils Chojnice, które przełożyły swój mecz 14. kolejki ekstraklasy z Gwiazdą Ruda Śląska, w ich przypadku federacja zapłaci więc za jeden mecz więcej, niż w przypadku reszty stawki.

To kolejny już krok Komisji Futsalu i Piłki Plażowej, odciążający finansowo kluby. Przed sezonem 2016/17 ustalono obowiązek płacenia tylko wspomnianej połowy kosztów obsługi sędziowskiej (w I lidze, w ekstraklasie później). Komisji przewodniczył wówczas tymczasowo Bogdan Duraj, przy czym zmianę zapowiadał już wcześniej Kazimierz Greń. Od stycznia 2019 roku, za kadencji Adama Kaźmierczaka, PZPN przejął natomiast całość kosztów za obserwatorów.