Nowy szef sędziów fot. Urszula Skarżyńska

Nowy szef sędziów

Jacek Ligienza nie jest już Przewodniczącym Zespołu Futsalu Kolegium Sędziów PZPN. Na tym stanowisku zastąpił go Przemysław Sarosiek, który tym samym zakończył karierę arbitra.

O odwołaniu Ligienzy głośno było już pod koniec zeszłego tygodnia. Wówczas to były sędzia Marcin Wróbel emocjonalnie napisał na Twitterze:


Informacje o odwołaniu dotychczasowego przewodniczącego szybko się potwierdziły. Jak udało się nam dowiedzieć, w uzasadnieniu nie chodziło tylko o kwestię delegowania Marcina Wróbla na Warsaw Futsal Fest (o co zabiegał także sam organizator), ale także sam jego udział w szkoleniach, egzaminach dla futsalowych sędziów.

Przypomnijmy, Marcin Wróbel, niegdyś sędzia futsalowy i piłkarski (prowadził mecze "trawiastej" ekstraklasy) został zdyskwalifikowany przez PZPN w marcu 2013 roku. Nigdy nie został za to skazany przez sąd. W lutym br. Zarząd PZPN wyraził zgodę na poddanie sporu z arbitrerm Trybunałowi Arbitrażowemu ds. Sportu przy PKOl. Orzeczenie w tej sprawie powinno zostać wydane już niedługo, ale jak widać Wróbel nie może prowadzić do tego czasu nawet spotkań towarzyskich.

Nowym przewodniczącym został dobrze znany z futsalowych parkietów Przemysław Sarosiek. Białostocczanin znajdował się na liście sędziów ekstraklasy na ten sezon, ale w związku z nominacją oczywiście zakończył karierę arbitra.

Jednym z pierwszych planów Sarosieka jest przywrócenie do sędziowania Sebastiana Stawickiego, jedynego obecnie polskiego arbitra znajdującego się w grupie Elite, czyli najlepszych sędziów w Europie. O miejscu w takiej grupie na razie tylko pomarzyć mogą sędziowie trawiaści, Stawicki tymczasem regularnie "gwizdał" mecze międzynarodowe, aż do feralnych Mistrzostw Europy 2014, gdy nie było mu posędziować na boisku. W naszej ekstraklasie ostatni pojedynek z udziałem Sebastiana Stawickiego to mecz AZS Uniwersytet Gdański - GAF Jasna Gliwice... z 18 stycznia 2014. Wraz z Sewerynem Dębowskim testowali wówczas zestawy słuchawkowe i był to bodaj pierwszy taki eksperyment w Polsce. Mimo tak długiej przerwy, Stawicki został powołany na turniej 6. grupy Main Round UEFA Futsal Cup na Węgrzech (2-5 października 2014). Wg planów Stawicki może wrócić do sędziowania w kraju jeszcze w tym miesiącu.Dodatkowe informacje