Kapitan reprezentacji Justyna Maziarz niestety w Hiszpanii nie wystąpi fot. Futsal-Polska/ Paweł Jakubowski Kapitan reprezentacji Justyna Maziarz niestety w Hiszpanii nie wystąpi

Na najważniejszy turniej w historii kadra kobiet mocno osłabiona

Bez czterech podstawowych zawodniczek na turniej eliminacyjny do mistrzostw Europy poleciała futsalowa reprezentacja kobiet.W składzie reprezentacji, prowadzonej przez trenera Wojciecha Weissa, zabrakło Agaty Sobkowicz, w zeszłym roku występującej w mistrzu Polski ROW-ie Rybnik, oraz Magdaleny Knysak i kapitan kadry Justyny Maziarz. Dwie pierwsze leczą kontuzje, trzecią zatrzymały sprawy zawodowe. Jak wielkie jest to osłabienie niech świadczy fakt, że są to... trzy najbardziej bramkostrzelne zawodniczki w krótkiej historii futsalowej reprezentacji (Maziarz - 14 goli, Sobkowicz - 9, Knysak - 5). Co więcej, zabraknie też podstawowej bramkarki Karoliny Klabis, która podobnie jak Maziarz nie dostałą urlopu na wyjazd na eliminacje w Hiszpanii.

- Niestety, kobieca piłka nie jest na tyle profesjonalna, żeby można rezygnować z pracy i narażać się w niej na zwolnienia czy inne nieprzyjemności - powiedziała nam anonimowo osoba związana z kobiecą kadrą. Grupa, w której grają Polki, już po losowaniu była określana mianem "grupy śmierci". Teraz szanse na korzystny wynik - obiektywnie, ponieważ kciuki i tak będziemy mocno ściskali - spadły do minimum.

Polki do eliminacji przygotowywały się na zgrupowaniu w Pruszkowie. 6 września wyleciały na towarzyski mecz do Kijowa, gdzie przegrały z Ukrainkami 2:5 (debiutanckie bramki 16-letniej Julii Basty i Sandry Lichtenstein). - Ukraina to obok Hiszpanii, Portugalii, Rosji czy Włoch jeden z najlepszych zespołów w Europie, co potwierdził zresztą nasz czwartkowy mecz. Mimo wszystko jesteśmy zadowoleni z postawy zawodniczek, gdyż udało nam się na tle bardzo silnego rywala przećwiczyć różne warianty taktyczne, stałe fragmenty gry i oczywiście sprawdzić wszystkie powołane zawodniczki. Zagrały nawet wszystkie trzy bramkarki. Wynik w tym meczu był dla nas sprawą drugorzędną, choć oczywiście szkoda porażki, tym bardziej że trzy z pięciu bramek straciliśmy z rzutów karnych przedłużonych - mówił po spotkaniu trener Weiss w rozmowie z portalem Łączy Nas Piłka.Turniej main round eliminacji potrwa od środy do soboty (12-15 września), mecze rozgrywane będą w mogącej pomieścić 4 tys. kibiców hali Pabellón Municipal Europa w mieście Leganés, leżącym w aglomeracji Madrytu.

Mecze - ale tylko te z udziałem gospodyń turnieju - pokazywać będzie na żywo (!) hiszpańska telewizja Gol.

Kadra kobiet na eliminacje UEFA Women's Futsal EURO 2019

 • bramkarki: Andżelika Dąbek (ROW Rybnik), Dominika Dewicka (AZS UAM Poznań).
 • rozgrywające: Julia Basta, Agnieszka Karcz (obie Wanda Słomniczanka Słomniki), Sandra Lichtenstein (Kotwica Kórnik), Aleksandra Lizoń, Magdalena Wojcik (obie ROW Rybnik), Adriana Sikora, Alicja Zając (obie AZS UAM Poznań), Natalia Świętoniowska (AZS UG Gdańsk), Renata Uchnast (Gol Częstochowa), Katarzyna Włodarczyk (AZS UJ Kraków).

Terminarz grupy 1 main round eliminacji do UEFA Women's Futsal EURO 2019

 • środa 12 września 2018
  16:00 it Włochy - pl Polska
  18:30 es Hiszpania - ro Rumunia (transmisja w TV Gol)
 • czwartek 13 września 2018
  18:00 ro Rumunia - it Włochy
  20:30 es Hiszpania - pl Polska (transmisja w TV Gol)
 • sobota 15 września 2018
  16:30 pl Polska - ro Rumunia
  19:00 it Włochy - es Hiszpania (transmisja w TV Gol)


Dodatkowe informacje

 • Źródło: PZPN