Michal Seidler w poprzednim sezonie był najlepszym strzelcem Rekordu fot. Bohumil Trunecka / AZS UG Michal Seidler w poprzednim sezonie był najlepszym strzelcem Rekordu

Liga Mistrzów: 50 procent szans, że Rekord zagra przeciw Seidlerowi

Rekord Bielsko-Biała po raz pierwszy rozpocznie rywalizację w futsalowej Lidze Mistrzów (dawny UEFA Futsal Cup) od fazy Main Round. Wiadomo, że pojedzie na turniej do czeskiej Pragi albo do szwedzkiego miasta Uddevalla.
Rekord zajmuje 15. miejsce w europejskim rankingu z 16. najwyższym współczynnikiem (ponieważ nad całą klasyfikacją są jeszcze bez numeru obrońcy tytułu). Znajdzie się więc w koszyku najwyżej rozstawionych drużyn w tzw. ścieżce B. Przypomnijmy - w Main Round są cztery grupy w ścieżce A, z której do Elite Round awansują po trzy zespoły (grają tam obrońca tytułu, zespoły z pozycji w rankingu od 1 do 11 oraz od 16 do 19), oraz cztery grupy w ścieżce B, z których dalej przechodzi tylko zwycięzca.

Spośród czterech drużyn najwyżej rozstawionych w ścieżce A (czyli z pozycji 12-15 rankingu), dwie otrzymały prawo organizacji turnieju - białoruska Stolica Mińsk i chorwacki zespół Novo Vrijeme Makarska. Na te drużyny bielszczanie po losowaniu na pewno nie wpadnę, podobnie jak na włoski team Pesaro Calcio a 5, który jest w podobnej sytuacji jak Rekord.

Mistrzowie Polski i Włoch pojadą więc na turniej, który organizują drużyny niżej rozstawione. Będzie to albo Sparta Praga, albo IFK Uddevalla ze Szwecji. Dodatkowo stawkę uzupełnią dwa zespoły wyłonione w rundzie preeliminacyjnej.

Rywalizacja ze Spartą oznaczałaby grę przeciwko byłemu zawodnikowi Rekordu Michalowi Seidlerowi. - Michal był wypożyczony do Sparty na rok z opcją transferu definitywnego. Bardzo zależało mu na zdobyciu mistrzostwa Czech oraz grze ze swoim wieloletnim przyjacielem Tomášem Drahovskim. Było dla nas jednak jasne, że po zdobyciu mistrzostwa kolejnym krokiem będzie gra w Lidze Mistrzów. Stąd Michal ostatecznie się z nami rozstał - informuje Piotr Szymura, dyrektor sportowy Rekordu.
- O ile z samym zawodnikiem rozstaliśmy się w zgodzie, o tyle na rozmowy ze Spartą spuszczę zasłonę milczenia. Futsalowy rynek transferowy jest jeszcze dużo mniej dojrzały niż ten piłkarski. Z drugiej strony obecnie Sparta oferuje zawodnikom warunki na poziomie środka ligi hiszpańskiej czy rosyjskiej - dodaje były zawodnik bielszczan.

Szymura przyznaje, że z Seidlerem Rekord byłby dużo silniejszy. - Mielibyśmy w polskiej lidze prawdziwą gwiazdę... Ale też mamy taką nadrzędną zasadę, że przede wszystkim chcemy aby grali u nas zawodnicy którzy naprawdę chcą u nas grać. Michal mentalnie był i jest w Sparcie. I żadne zapisy kontraktowe tego nie zmienią - tłumaczy.

Losowanie grup preeliminacji i Main Round odbędzie się 4 lipca. Pierwsza faza futsalowej Ligi Mistrzów została zaplanowana na przełom sierpnia i września. Rekord do gry wejdzie w pierwszej połowie października.