Co z Ligą Mistrzów, Mistrzostwami Świata i EURO? Są decyzje fot. Futsal-Polska/ Paweł Jakubowski

Co z Ligą Mistrzów, Mistrzostwami Świata i EURO? Są decyzje

Komitet Wykonawczy UEFA zdecydował w środę o nowych terminach futsalowych wydarzeń, które zostały przesunięte w kalendarzu z powodu pandemii koronawirusa.
Istotną decyzją europejskiej federacji jest zapowiedź stworzenia specjalnego regulaminu sanitarnego. „Kluczowe zasady protokołu medycznego UEFA zostały zatwierdzone, a szczegółowe wytyczne zostaną teraz dopracowane w ciągu najbliższych kilku tygodni, aby zapewnić wprowadzenie dokładnego planu sanitarnego, w celu ochrony zdrowia wszystkich uczestników meczów po wznowieniu rozgrywek” - zapowiedziano w wydanym komunikacie. Jednocześnie zdecydowano o domyślnym zamknięciu trybun na wszystkie imprezy, z zastrzeżeniem, że decyzje o powrocie kibiców będą podejmowane stopniowo, we współpracy z władzami regionalnymi. W praktyce może to oznaczać, że niektóre mecze, np. w eliminacjach do futsalowych Mistrzostw Europy, mogą się odbywać bez widzów, a inne spotkania tych samych rozgrywek z udziałem kibiców. Nie jest to zaskakujące rozstrzygnięcie, gdy widzi się ogromną różnicę w radzeniu sobie z epidemią przez poszczególne kraje. Np. w Armenii zanotowano dotąd ponad 18 tys. przypadków koronawirusa, tymczasem w sąsiadującej z nią, niewiele bogatszej Gruzji, zakażeń stwierdzono dotąd niecałe 900.

Ustalono też terminy wszystkich rozgrywek, które zostały odwołane z powodu pandemii. I tak Final Four futsalowej Ligi Mistrzów odbędzie się w dniach 8-11 października w Barcelonie. Mińsk, który pierwotnie został wyznaczony do organizacji turnieju, będzie jego gospodarzem w przyszłej edycji. 

Co ciekawe, kolejna edycja rozpocznie się już dwa dni po finale. W dniach 13-18 października odbędą się turnieje preeliminacyjne, od 24 do 29 listopada - Main Round, w lutym przyszłego roku - faza Elite Round a ostateczne rozstrzygnięcia w Mińsku nastąpią w kwietniu. Pierwotnie w październiku i listopadzie miały się odbyć - odpowiednio - turnieje Main Round i Elite Round, ale wszystko uległo przesunięciu.
Jeśli chodzi o baraże przed Mistrzostwami Świata, zostaną one rozegrane między 2 a 11 listopada br. Zmierzą się w nich Serbia z Finlandią oraz Chorwacja z Czechami. Sam turniej finałowy na Litwie już wcześniej FIFA przesunęła na termin od 12 września do 3 października 2021.

„Nowe” kwalifikacje do kolejnych Mistrzostw Europy wznowione zostaną również w terminie 2-11 listopada 2020 - chodzi o baraże po rundzie preeliminacyjnej. Faza grupowa, w której zapewniła sobie już udział reprezentacja Polski, będzie rozgrywana od 6 grudnia 2020 aż do 17 listopada 2021. Finały Futsal EURO odbędą się w Holandii, w niezmienionym terminie - w 2022 roku.

Z kolei kobiety walkę o Futsal EURO rozpoczną w maju przyszłego roku, od rundy wstępnej. Turnieje Main Round (z udziałem biało-czerwonych) zaplanowano od 19 do 24 października 2021 a finały drugich w historii kobiecych Mistrzostw Europy - pod koniec marca 2022 roku. Gospodarzem będzie jeden z czterech finalistów.

Natomiast turniej finałowy Mistrzostw Europy do 19 lat odbędzie się w dniach 1-7 listopada 2021 r.