Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu. Wygrana studentów Politechniki Gdańskiej i studentek UAM Poznań
Politechnika Gdańska w rywalizacji mężczyzn oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu wśród kobiet okazały się najlepsze w finałowym turnieju Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu, który w weekend odbył się w Katowicach i Mysłowicach.
Politechnika Gdańska zakończyła zawody z kompletem zwycięstw. W finale pokonała broniący tytułu Uniwersytet Warszawski, który turniej zaczął od porażki w grupie, ale rozkręcał się z meczu na mecz. Aż do finału. – My w tym roku nie walczymy o medale, ale samo wyjście z grupy jest dla nas celem minimum i to osiągnęliśmy – mówił w trakcie turnieju Maciej Karczyński, trener UW. – Mamy nowy zespół, ci zawodnicy na co dzień nie grają w ekstraklasie, jak to mieliśmy w poprzednich ekipach. Dopiero nabierają doświadczenia – tłumaczył. Z podstawowych zawodników, którymi gra w Fogo Futsal Ekstraklasie, miał w składzie tylko Dawida Wasążnika, który zresztą został wybrany najlepszym bramkarzem finałów AMP.
Obie bramki w wygranym 2:1 finale z UW zdobył Cezary Januszkiewicz. – Cieszę się, że wreszcie miałem większy udział przy wywalczeniu medalu, bo podczas AMP-ów na trawie też zdobyliśmy krążek, ale tam byłem człowiekiem od atmosfery – śmiał się po decydującym meczu. – Tutaj zdobyłem dwa gole w finale i udało się wygrać, co jest zawsze miłe. Przed nami długa podróż do Gdańska, więc na pewno trochę poświętujemy. A na miejscu? Na miejscu pewnie też! – zapewniał.
Nagrodą dla MVP turnieju nagrodzono Łukasza Lulińskiego z PG. Zwycięski zespół również nie miał wielu zawodników z doświadczeniem w lidze, poza Szymonem Korolem z AZS UG Gdańsk. W meczu o trzecie miejsce Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, oparty na pierwszoligowych zawodnikach, wysoko ograł Uniwersytet Łódzki. Królem strzelców turnieju został Kacper Benc z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Rywalizacja pań, pod nieobecność ubiegłorocznego triumfatora, drużyny WSG Bydgoszcz, toczyła się pod dyktando dwóch pozostałych medalistów z poprzedniej edycji. W zeszłym roku Uniwersytet Bielsko-Bialski w fazie grupowej bezbramkowo zremisował z Uniwersytetem Adama Mickiewicza. Tym razem oba zespoły trafiły na siebie w finale. Po golach Alicji Zając i Patrycji Sutkowskiej tytuł trafił do Poznania.
– Zrewanżowałyśmy się rywalkom za przegraną w lidze – żartowała Klaudia Dymińska z UAM. Tydzień przed finałami AMP w Futsal Ekstralidze Kobiet Rekord Bielsko-Biała pokonał AZS UAM Poznań 6:2, a to na zawodniczkach tych klubów oparte były oba zespoły. – Wykonałyśmy kawał dobrej roboty i zasłużyłyśmy na zwycięstwo. Stawiałyśmy też bardziej na odpoczynek i regenerację, żeby jak najlepiej zaprezentować się w każdym kolejnym meczu – mówiła futsalistka zespołu, którego zawodniczki wyróżniono nagrodami indywidualnymi - MVP turnieju wybrano Maję Kuleczkę, a najlepszą bramkarką została Dominika Dewicka.

Triumfatorki AMP w futsalu kobiet 2025. fot. Kamil Rojek/AZS/mat.pras.
Również w AMP kobiet najbardziej bramkostrzelny okazał się przedstawiciel Uniwersytetu Rzeszowskiego. Nagrodę dla najlepszej snajperki turnieju otrzymała Małgorzata Kot.
Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu mężczyzn 2025 - końcowa kolejność
- Politechnika Gdańska
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Uniwersytet Łódzki
- Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
- Politechnika Poznańska
- Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
- Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
- Uniwersytet Rzeszowski
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
- Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet 2025 - końcowa kolejność
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Bielsko-Bialski
- Akademia Tarnowska
- Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
- Uniwersytet Rzeszowski
- Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
- Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
- Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
- Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Politechnika Gdańska
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Dodatkowe informacje
- Źródło: pasja.azs.pl
