Andrzej Bianga odwołany z funkcji selekcjonera. Nowym trenerem Błażej Korczyński fot. Paweł Jakubowski / Futsal-Polska

Andrzej Bianga odwołany z funkcji selekcjonera. Nowym trenerem Błażej Korczyński

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął rezygnację Andrzeja Biangi z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski i odwołał go ze stanowiska. Jego następcą będzie dotychczasowy asystent Błażej Korczyński.Bianga został trenerem reprezentacji futsalu w 2015 roku, przejmując schedę po Włochu Andrei Bucciolu. Za kadencji Biangi kadra awansowała najpierw do baraży o mistrzostwa świata w Kolumbii w 2016 roku (w barażowym dwumeczu uległa Kazachstanowi), a ostatnio uzyskała awans do mistrzostw Europy, które w 2018 roku odbędą się w słoweńskiej Lublanie.

Bianga przez krótki okres był już trenerem kadry A w 2008 roku. Później pełnił funkcję selekcjonera reprezentacji młodzieżowej. Od kwietnia prowadzi także zespół pierwszej ligi futsalu Red Devils Chojnice.

To dopiero drugi taki sukces futsalowej reprezentacji w historii. Poprzednio w finałach mistrzostw Europy Polska grała w 2001 roku za kadencji Romana Sowińskiego. Wówczas po trzech porażkach odpadła po fazie grupowej.

Nowym selekcjonerem został dotychczasowy II trener kadry Błażej Korczyński, którego w środowisku futsalowym nikomu przedstawiać nie trzeba.

Mistrzostwa Europy w futsalu rozpoczną się pod koniec stycznia 2018. Polska znalazła się w nich w grupie z Rosją i Kazachstanem. Do fazy pucharowej awansują dwa najlepsze zespoły z grupy. W ramach przygotowań do mistrzostw kadra ma się zmierzyć w towarzyskich meczach m.in. ze Słowenią (gospodarzem Euro) i Gruzją.