Arēna Rīga i Pavilhão Multiusos de Gondomar fot. Facebook/ Arena Riga i zilupe [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons Arēna Rīga i Pavilhão Multiusos de Gondomar

Łotwa gospodarzem EURO U-19, Portugalia gospodarzem Women's EURO

Pierwsze mistrzostwa Europy do lat 19 odbędą się w Rydze, a pierwsze mistrzostw Europy kobiet - w portugalskiej miejscowości Gondomar, leżącej w dystrykcie Porto. Zdecydował o tym w czwartek Komitet Wykonawczy UEFA.Uczestnicy kobiecego EURO są już znani - oprócz gospodarzy są to Hiszpania, Rosja i Ukraina. W losowaniu, którego termin nie został jeszcze podany, cztery drużyny podzielone zostaną na dwie półfinałowe pary. Zwycięzcy zagrają później o złoto a przegrani o brąz. Wszystkie cztery mecze zostaną rozegrane między 14 a 17 lutego 2019 roku.

Oferta organizacji EURO w Pavilhão Multiusos de Gondomar pokonała ofertę hiszpańską. Na tym samym obiekcie w 2007 roku odbywały się finały męskich mistrzostw Europy.

Polki odpadły w eliminacjach do mistrzostw Europy, zajmując trzecie miejsce w swojej grupie kwalifikacyjnej.Mistrzostwa Europy do lat 19 odbędą się natomiast w niemal 10-tysięcznej hali Arena Riga w stolicy Łotwy. Kandydatura bałtyckiego kraju wygrała rywalizację o organizację z Gruzją.

W EURO U-19 wystąpi 8 zespołów. Kwalifikacje jeszcze się jednak nawet nie rozpoczęły - losowanie grup preeliminacyjnych i main round kwalifikacji odbędzie się 1 listopada. Zasadnicza faza eliminacji, z udziałem reprezentacji Polski, odbędzie się w marcu 2019 roku, a finałowy turniej - we wrześniu.

Impreza będzie pierwszym finałowym turniejem UEFA, organizowanym kiedykolwiek przez Łotwę.