Eliminacje EURO U-19: Polska w grupie z Kazachstanem, Francją i Finlandią fot. Radek Kiler

Eliminacje EURO U-19: Polska w grupie z Kazachstanem, Francją i Finlandią

Reprezentacja Polski do lat 19 powalczy o udział w pierwszych młodzieżowych mistrzostwach Europy z Kazachstanem, Finlandią i Francją. Turniej odbędzie się w Finlandii.Historyczny inauguracyjny młodzieżowy czempionat Starego Kontynentu odbędzie się we wrześniu 2019 roku na Łotwie. Eliminacje odbywać się będą w siedmiu grupach. Tylko zwycięzcy pojadą na EURO U-19. Stawkę uzupełni oczywiście gospodarz. Turnieje Main Round odbędą się w dniach od 26 do 31 marca 2019, a preeliminacje w styczniu.

Losowanie można ocenić jako co najmniej korzystne - udało się uniknąć Włochów, Hiszpanów, Portugalczyków i Rosjan. Rywalizacja z tymi reprezentacjami byłaby bardzo trudna do wygrania. Kazachstan jest natomiast silny tylko jeśli chodzi o pierwszą reprezentację, wspartą naturalizowanymi obcokrajowcami. Obrazem "siły" Kazachów w młodzieżowym futsalu są eliminacje do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2018. Trafili oni w grupie na Hiszpanów, Chorwatów i Belgów, przegrali wszystkie trzy mecze, kończąc rywalizację z bilansem bramek 4-25. Słabiej w tych eliminacjach spisał się tylko Azerbejdżan.

Gorzej jeśli chodzi o pozostałe drużyny. Francja jest silnym zespołem, choć ostatni kontakt młodzieżówek U-21, do którego doszło w lutym 2012 roku w Warszawie, zakończył się zwycięstwami Polski 3:0 i 8:0. W kadrze grali wówczas m.in. Michał Foltyn. Michał Widuch, Michał Marek, Mateusz Gepert, Tomasz Kriezel czy Adam Jończyk. Od tego czasu jednak francuski futsal mocno się rozwinął. Gdy polska reprezentacja w ostatnich dniach odbywała "tylko" konsultacje, Francuzi wzięli udział w turnieju Ostrawa Cup w Czechach i zajęli w nim finalnie drugie miejsce, pokonując Ukrainę i Słowenię, a przegrywając z Czechami i Węgrami, ostatecznymi triumfatorami turnieju. W zeszłorocznym Ostrawa Cup doszło do bezpośredniej rywalizacji Polaków i Francuzów - nasi rywale wygrali 5:3, przy czym grał nieco starszy rocznik, niż będzie występował w eliminacjach (1999 i młodsi, a nie 2000).

Również Finowie nie są najsłabszą drużyną, jaką można było wylosować z czwartego koszyka. Tamtejsza federacja dba o stopniowy rozwój futsalu, czego efektem jest m.in. zaskakująco silna pozycja reprezentacji kobiet, która została powołana zaledwie rok temu a o mały włos nie awansowała sensacyjnie na pierwsze kobiece mistrzostwa Europy. Finowie w czerwcu brali udział w turnieju Futsal Week w chorwackim mieście Poreč - zajęli w nim siódme miejsce, tuż za Polską, ale z biało-czerwonymi nie mieli okazji bezpośrednio rywalizować.

Pogrubieniem wyróżniono gospodarzy turniejów:

Preeliminacje

Grupa A

 
1. me Czarnogóra
2. gr Grecja
3. lt Litwa
4. ad Andora

Grupa B (gospodarz nie ustalony)

 
1. se Szwecja
2. kosovo Kosowo
3. cy Cypr
4. sm San Marino

Main round

Grupa 1

 
1. kz Kazachstan
2. pl Polska
3. fr Francja
4. fi Finlandia

Grupa 2

 
1. az Azerbejdżan
2. si Słowenia
3. nl Holandia
4. Zwycięzca preeliminacji B

Grupa 3

 
1. pt Portugalia
2. rs Serbia
3. ba Bośnia i Hercegowina
4. md Mołdawia

Grupa 4

 
1. ua Ukraina
2. ro Rumunia
3. be Belgia
4. mk Macedonia

Grupa 5

 
1. es Hiszpania
2. hu Węgry
3. ge Gruzja
4. tr Turcja

Grupa 6

 
1. ru Rosja
2. cz Czechy
3. by Białoruś
4. Zwycięzca preeliminacji A

Grupa 7

 
1. it Włochy
2. hr Chorwacja
3. sk Słowacja
4. England Anglia