U-19 z Białorusią, dziewczyny w Turnieju Wyszehradzkim fot. Futsal-Polska/ Paweł Jakubowski

U-19 z Białorusią, dziewczyny w Turnieju Wyszehradzkim

Pracowitą końcówkę roku mają dwie polskie reprezentacje. Już 15 i 16 grudnia podopieczne Wojciecha Weissa zagrają w tradycyjnym Turnieju Państw Wyszehradzkich, z kolei 19 i 21 grudnia młodzieżówka Łukasza Żebrowskiego zmierzy się z rówieśnikami z Białorusi.Co roku scenariusz wygląda bardzo podobnie - jesienią odbywa się Turniej Państw Wyszehradzkich męskich reprezentacji A i U-21, natomiast w grudniu rywalizują zespoły U-19 mężczyzn oraz kadry kobiece. W pierwszej z tych imprez stawka jest w zasadzie niezmienna (raz Polaków zastąpili Chorwaci, gdy biało-czerwoni szykowali się na EURO), w drugiej frekwencja jest mocno zmienna.

Co roku jest inaczej i w myśl tej tradycji tym razem na turniej U-19 do gościnnej dla futsalu Ostrawy nie pojadą Polacy, w turnieju kobiet nie będzie za to Słowaczek. Nasze reprezentantki rywalizować więc będą tylko 15 grudnia z Czeszkami i dzień później z Węgierkami. Dla drużyny Wojciecha Weissa będą to pierwsze występy po przegranych eliminacjach do Mistrzostw Europy (przy czym należy zaznaczyć, że w konkurencji z Włoszkami i Hiszpankami awans byłby sensacją). Biało-czerwone będą bronić trofeum wywalczonego przed rokiem (wówczas w Budapeszcie wygrały ze Słowaczkami 3:0 i przegrały z Czeszkami 1:2) oraz przed dwoma laty. W składzie znalazło się kilka debiutantek, przede wszystkim trzy zawodniczki beniaminka ekstraligi - Rekordu Bielsko-Biała.

Tradycyjnie w przypadku Ostrawy możemy spodziewać się transmisji z meczów Polek w internecie - sobotnie starcie z Czeszkami będzie transmitowane na youtube.W 2017 roku swój turniej wygrała też męska kadra U-19. Teraz w Ostrawie jej zabraknie - w czasie TPW odbywają się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U-20. Jednak do kwalifikacji do pierwszego juniorskiego EURO przygotowywać się trzeba, zamiast z tradycyjnym "zestawem" 19 i 21 grudnia Polacy zmierzą się z Białorusinami. Wszystko w ramach przygotowań do marcowych eliminacji do Mistrzostw Europy.

Kadra kobiet na Turniej Państw Wyszehradzkich (15-16 grudnia 2018)

 • bramkarki: Dominika Dewicka (AZS UAM Poznań), Karolina Klabis (AZS UJ Kraków).
 • rozgrywające: Julia Basta, Agnieszka Karcz (obie AZS UEK Wanda Słomniczanka Słomniki), Wiktoria Chowaniec, Aleksandra Kaim, Katarzyna Moskała (wszystkie Rekord Bielsko-Biała), Aleksandra Jankowska, Sandra Lichtenstein, Alicja Zając (wszystkie AZS UAM Poznań), Aneta Szymanowska (ROW Rybnik), Natalia Urbanowicz (AZS Uniwersytet Gdański), Kinga Wilk, Katarzyna Włodarczyk (AZS UJ Kraków).

Terminarz Turnieju Państw Wyszehradzkich 2018

 • sobota 15 grudnia 2018
  15:00 kobiety: Czechy Czechy - Polska Polska
  19:00 U19: Słowacja Słowacja - Węgry Węgry
 • niedziela 16 grudnia 2018
  15:00 kobiety: Polska Polska - Węgry Węgry
  19:00 U19: Czechy Czechy - Słowacja Słowacja
 • poniedziałek 17 grudnia 2018
  10:00 kobiety: Węgry Węgry - Czechy Czechy
  12:00 U19: Węgry Węgry - Czechy Czechy

Kadra U19 na towarzyskie mecze z Białorusią (19 i 21 grudnia 2018)