Przy piłce Piotr Matras fot. Futsal Week/ Studio Partum Przy piłce Piotr Matras

Turniej prawdy dla reprezentacji U-19

"Zobaczcie przyszłe gwiazdy futsalu" - reklamują turniej Main Round kwalifikacji do EURO U-19 organizatorzy turnieju z Tampere. Rywalizacja z udziałem gospodarzy, Kazachów, Francuzów i biało-czerwonych, rozpoczyna się w środę.To będą pierwsze takie Mistrzostwa Europy - jesienią w Rydze zagra 8 najlepszych młodzieżowych reprezentacji na Starym Kontynencie. W ciemno można wskazywać, kto będzie tam faworytem, a kto - jeśli się zakwalifikuje - tylko uzupełnieniem stawki. Nie zmienia to faktu, że sam udział w turnieju będzie sporym wyróżnieniem. A dla Polaków wskazówką, że nie przespaliśmy ostatnich lat, odkąd wiadomo było, że Futsal EURO U-19 powstanie.

Zespół Łukasza Żebrowskiego miał szczęście w losowaniu - udało się uniknąć rywali z najsilniejszej w teorii czwórki Hiszpania-Portugalia-Rosja-Włochy. Droga do Rygi stoi więc otworem, choć brak przeciwników z najwyższej półki nie oznacza, że można już bukować bilety na Łotwę. Wśród pierwszych opinii biało-czerwoni wskazywani są jako faworyci grupy 1, razem z Francuzami. Nie wolno przy tym lekceważyć gospodarzy, bo oprócz tego, że pomagać im będą ściany, to zawsze tam, gdzie pojawia się Mico Martić, można zaobserwować systematyczny postęp. Tylko Kazachstan skazywany jest na rolę dostarczyciela punktów. Typowania końcowej klasyfikacji nie ułatwia fakt, że na dobrą sprawę nie ma na czym się w tych przewidywaniach opierać. Różne reprezentacje grały różną liczbę meczów kontrolnych - niektórzy wręcz wcale, ewentualnie jak Polacy - ostatnio z lokalnymi drużynami. Czy to pomoże czy zaszkodzi?

Na pewno turniej będzie egzaminem dla trenera Łukasza Żebrowskiego. Szkoleniowca zawsze rozlicza się za wynik. Selekcjoner polskiej kadry U-19 pracował we względnie komfortowych warunkach, a w porównaniu z np. trenerem kadry kobiet Wojciechem Weissem nie trafił na rywali nie do przeskoczenia. Sukces lub porażka reprezentacji będzie też przyczynkiem do poważniejszej dyskusji o Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, ponieważ większość naszych młodzieżowców w Tampere jest anonimowa dla obserwatorów ligi - ich sukcesy znają tylko lokalni kibice i koneserzy MMP.

Nie wiemy więc, czego się spodziewać. Jeśli Polacy turniej wygrają, będzie to sygnał, że wykonaliśmy kolejny krok, wspięliśmy się kolejny szczebel w futsalowej hierarchii - już nie jesteśmy w najlepszej dwunastce na kontynencie (jak seniorzy), a w najlepszej ósemce. W najlepszej ósemce nadziei europejskiego futsalu.

W porównaniu z pierwotnie powołanymi przez Łukasza Żebrowskiego w polskiej kadrze na Tampere zaszła jedna, ale istotna zmiana - chorego Jakuba Raszkowskiego z Constractu Lubawa w ostatniej chwili zamienił Paweł Piór z Dragona Bojano.

Grupa 1 Main Round eliminacji do UEFA Futsal EURO U-19

 • środa 27 marca 2019
  15:30 kz Kazachstan - fr Francja
  18:00 fi Finlandia - pl Polska
 • czwartek 28 marca 2019
  15:30 pl Polska - kz Kazachstan
  18:00 fi Finlandia - fr Francja
 • sobota 30 marca 2019
  15:30 fr Francja - pl Polska
  18:00 kz Kazachstan - fi Finlandia

Transmisja wszystkich spotkań na stronie palloliitto.fi

Reprezentacja Polski na turniej eliminacyjny UEFA Futsal EURO U-19

 • bramkarze: Krzysztof Iwanek (Rekord Bielsko-Biała), Patryk Puzio (Clearex Chorzów).
 • rozgrywający: Bartosz Borowik, Jakub Konon (obaj Helios Białystok), Michał Groń, Konrad Jekiełek (obaj Rekord Bielsko-Biała), Paweł Lisiński (GKS Futsal Tychy), Mateusz Matlęga, Piotr Matras, Tomasz Palonek, Mateusz Prokop (wszyscy BSF Bochnia), Paweł Piór (Dragon Bojano).
 • rezerwowi: Kacper Sasiak (AZS Uniwersytet Gdański), Jakub Smoleń (BSF Bochnia) - Dawid Kasprzyk (GKS Tychy), Maksymilian Lewandowski, Filip Mierzejewski (obaj TAF Toruń), Oskard Menard, Kacper Paniński (obaj FC Kartuzy), Patryk Miłoń, Dawid Olszowski, Patryk Pietyra, Jakub Stawicki, Piotr Wyroba (wszyscy Rekord Bielsko-Biała), Jakub Raszkowski (Constract Lubawa).