EURO 2022 we Francji, Holandii lub Portugalii fot. Aśka Żmijewska

EURO 2022 we Francji, Holandii lub Portugalii

Trzy federacje pozostały w grze o organizację Mistrzostw Europy w 2022 roku.
UEFA poinformowała, że zgodnie z regulacjami dokumentację konkursową do 30 maja przesłały trzy federacje - Holandii, Francji i Portugalii. To w jednym z tych trzech państw odbędą się za niecałe 3 lata pierwsze mistrzostwa Starego Kontynentu, w których weźmie udział aż 16 zespołów.

Wcześniej oficjalne zainteresowanie organizacją wyrażały także Litwa, Szwecja, Kazachstan oraz Bośnia i Hercegowina. Federacje tych krajów nie zdecydowały się jednak na uczestnictwo w procedurze wyłaniającej organizatora kolejnych Mistrzostw Europy.

Komitet Wykonawczy UEFA ma podjąć decyzję co do wyboru gospodarza EURO 2022 na posiedzeniu 24 września br. w Ljubljanie - mieście, które organizowało ostatni turniej w 2018 roku.
Turniej UEFA Futsal EURO odbywał się do tej pory co dwa lata z udziałem najpierw ośmiu drużyn, a od 2010 roku - dwunastu. Od 2022 roku Mistrzostwa Europy rozgrywane będą co cztery lata, a finałowy turniej będzie miał aż 16 uczestników. Rozszerzenie stawki wymusza zmianę podejścia w organizacji - po ośmiu latach przerwy turniej znów będzie rozgrywany na dwóch halach, a nie na jednej, jak w dwóch ostatnich czempionatach. Dodatkowo pierwszy raz od 2012 roku będą to hale w dwóch różnych miastach. Jeśli organizatorem będzie Francja, uczestników gościć będą Lille i odległe o 25 km malutkie Orchies. W przypadku Holandii i Portugalii będą to już znacznie większe miasta - Amsterdam i Groningen lub Porto i Lizbona.

Konieczność zapewnienia dwóch obiektów jest oczywistością - rywalizacja odbywać się będzie w czterech grupach, a ostatnia kolejka w każdej z nich powinna być rozgrywana w tym samym terminie.

Portugalia organizowała już EURO w 2007 roku, a Holandia - pierwsze Mistrzostwa Świata w 1989 roku. We Francji nie rozgrywano dotąd żadnego dużego turnieju futsalowego.

EURO 2022 odbędzie się w dniach 9 stycznia - 6 lutego.