Klaudiusz Hirsch trenerem w reprezentacji Słowacji fot. Piast Gliwice/ Irek Dorożański

Klaudiusz Hirsch trenerem w reprezentacji Słowacji

Klaudiusz Hirsch, ostatnio trener Piasta Gliwice, a wcześniej szkoleniowiec Akademii FC Pniewy, FC Toruń i reprezentacji Polski, został głównym trenerem słowackich futsalowych kadr młodzieżowych i kobiecych.
Słowacy zdecydowali się na trenera z zagranicy, gdy "z różnych przyczyn" nie udało się znaleźć odpowiedniego kandydata w kraju - informuje serwis futsalslovakia.sk. "Podstawowym założeniem było uzupełnienie słowackiej bazy coachingowej doświadczeniem zawodowym z zagranicy, działającym w podobnych warunkach, jak na Słowacji" - czytamy. Słowacy nie ukrywają, że skorzystali na zawirowaniach własnościowych w Piaście Gliwice. Umowę podpisano "po krótkich negocjacjach" 29 sierpnia, co pozwoliło Hirschowi pojechać już z reprezentacją U-19 na sparingi do Holandii, by "stopniowo poznawać słowackie futsalowe środowisko, a zwłaszcza zawodników".

"Decyzji tej nie należy rozumieć jako zmiany lub interwencji w ustaloną i - powiedzmy szczerze - nie zawsze działającą strukturę, ale raczej jako uzupełnienie zespołu naszych słowackich trenerów. Wszyscy obecni trenerzy krajowi będą mieli możliwość kontynuowania tej zmodyfikowanej koncepcji wraz z nowym trenerem głównym. Wspólnym celem jest stworzenie silnego zespołu profesjonalistów, którzy chcą się kształcić i notować postęp w tej dziedzinie, z korzyścią dla słowackiego zespołu narodowego" - zastrzega słowacki portal o futsalu.

Umowę z Hirschem podpisano na cztery lata - na okres dwóch dwuletnich cykli kwalifikacyjnych do Mistrzostw Europy U-19 i Mistrzostw Europy kobiet, do końca 2023 roku. Słowacka federacja może też chcieć przedłużyć kontrakt.

Jak poinformowali nas Słowacy, Hirsch będzie odpowiadał za reprezentacje U21, U19, U17 i U15 oraz kadry kobiece. W każdym z zespołów będzie miał asystenta ze Słowacji.