Eliminacje MŚ w Zielonej Górze: Polska - Finlandia 1:2 fot. youtube/ ŁNP

Eliminacje MŚ w Zielonej Górze: Polska - Finlandia 1:2

Reprezentacja Polski przegrała swój drugi mecz w ramach turnieju eliminacyjnego w Zielonej Górze i straciła jakiekolwiek szanse na awans do Mistrzostw Świata.
 

Polska Polska - FinlandiaFinlandia
1:2

Bramki: Sebastian Leszczak (28) - Miika Hosio (31), Jukka Kytölä (34).
Żółte kartki: Michał Kubik, Mikołaj Zastawnik - Jani Korpela, Jukka Kytölä.
Sędziowali: Cédric Pelissier (Francja) i Dario Pezzuto (Włochy).
Polska: Michał Kałuża (Krzysztof Iwanek) - Piotr Łopuch, Mikołaj Zastawnik, Tomasz Lutecki, Tomasz Kriezel - Michał Kubik, Robert Gładczak, Dominik Solecki, Sebastian Leszczak, Michał Marek (Remigiusz Spychalski, Mateusz Lisowski, Piotr Pietruszko).
Finlandia: Juha-Matti Savolainen (Antti Koivumäki) - Tero Intala, Jukka Kytölä, Sergei Korsunov, Mikko Kytölä - Panu Autio, Iiro Vanha, Juhana Jyrkiäinen, Jarmo Junno, Miika Hosio, Lassi Lintula, Jani Korpela, Antti Teittinen.

O pierwszej połowie nie warto się rozpisywać. Finowie stworzyli sobie dwie niezłe okazje, po których polski zespół ratowali Michał Kałuża i Robert Gładczak. Z drugiej strony w słupek huknął Sebastian Leszczak. Poza tym mecz bardzo przypominał konfrontację tych samych drużyn z Krosna z 2015 roku. Było dużo chaosu, wiele niedokładnych podań i gra najprostszymi środkami ze strony naszych rywali. I wtedy, i teraz, to wystarczyło.
Drugą połowę biało-czerwoni zaczęli z animuszem. Strzelali głównie z dystansu, nie potrafiąc rozmontować dobrze zorganizowanej obrony przeciwników, ale jakieś zagrożenie stwarzali. Po celnych, ale nieskutecznych strzałach Leszczaka, Piotra Łopucha i Tomasza Luteckiego, w końcu na prowadzenie polską reprezentację wyprowadził ten pierwszy. W 28. minucie zawodnik Clearexu Chorzów zaskoczył fińskiego wcale nienajgroźniejszym uderzeniem, oddanym niemal z połowy boiska. Juha-Matti Savolainen musiał skapitulować, bo po drodze piłka odbiła się rykoszetem od jednego z obrońców.

Później było już tylko gorzej. Polacy nie poszli za ciosem a przeciwnie, dali się zaskoczyć dwoma rozegraniami rzutów z autu. Za pierwszym razem Miika Hosio uciekł Gładczakowi i przycelował idealnie przy słupku. Przy drugim zagubił się Lutecki, biegnąc obok wgrywanej piłki, ale nie zauważając jej, tylko koncentrując się na krytym zawodniku. Jednak koncentracja ta niewiele dała, bo w efekcie Jukka Kytölä wyprowadził Finlandię na prowadzenie.
Zespół Mićo Marticia obronił przewagę, ponieważ nasza reprezentacja nie miała pomysłu na grę. Tzn. sama idea jakaś była, ale zawodnicy nie potrafili zareagować na to, że Finowie bez problemu taktykę Polaków czytali, łącznie z grą w przewadze w ostatnich minutach. Nie było elementu zaskoczenia - może raz, gdy po czasie wziętym przez Błażeja Korczyńskiego uwagi szkoleniowca wziął sobie do serca Piotr Łopuch i wgrał z rogu boiska szybką piłkę w pole karne. Ale nie było komu akcji zamknąć. Biało-czerwoni jakby zapomnieli o lekcji z czwartku, gdy również w przewadze oddawali zasadniczo wyłącznie nieskuteczne strzały z dystansu i dalej była to ich ulubiona strategia. I dalej nieskuteczna. Nie skorzystali nawet z prezentu, jakim było odgwizdanie pośredniego rzutu wolnego z siódmego metra. Jani Korpela w ciemno poszedł wślizgiem blokować piłkę, dokładnie tam, gdzie została ona zagrana.

Polacy nie mają szans na awans do Elite Round kwalifikacji, co więcej, nie mają szans wygrzebać się z ostatniego miejsca. Oznacza to, że na przełomie stycznia i lutego zamiast bić się w kolejnej fazie eliminacji Mistrzostw Świata, będą zmuszeni grać w preeliminacjach do EURO 2022. Co gorsza, w grupie będą mogli trafić na Gruzję albo Finlandię, w zależności od tego, który z tych zespołów przegra bezpośrednie niedzielne starcie.

 Zobacz galerię zdjęć z meczu Polska - Gruzja

Grupa 1 Main Round eliminacji do MŚ 2020

 • czwartek 24 października 2019
  17:00 es Hiszpania - fi Finlandia 4:1 (3:1)
  ⚽ Rafa Usín (15), Raúl Campos (18), Boyis (19), Juan Emilio (27) - Panu Autio (4).
  20:00 pl Polska - ge Gruzja 2:3 (2:1)
  ⚽ Piotr Łopuch (12), Mikołaj Zastawnik (16-karny) - Thales 2 (9, 23-karny), Fumasa (22).
 • piątek 25 października 2019
  17:00 ge Gruzja - es Hiszpania 2:3 (0:1)
  ⚽ Arcził Sebiskweradze (31), Todua (33) - Fernan (13), Raúl Campos (26), Marc Tolrà (37).
  20:00 pl Polska - fi Finlandia 1:2 (0:0)
  ⚽ Sebastian Leszczak (28) - Miika Hosio (31), Jukka Kytölä (34).
 • niedziela 27 października 2019
  17:00 fi Finlandia - ge Gruzja
  20:00 es Hiszpania - pl Polska
  M Pkty Bramki
1. es Hiszpania 2 6 7-3
2. ge Gruzja 2 3 5-5
3. fi Finlandia 2 3 3-5
4. pl Polska 2 0 3-5