Eliminacje MŚ w Zielonej Górze: Polska - Hiszpania 1:4 fot. Andrzej Sacha / ZGSPORT.PL

Eliminacje MŚ w Zielonej Górze: Polska - Hiszpania 1:4

Reprezentacja Hiszpanii pokonała Polskę 4:1 w ostatnim dniu zielonogórskiego turnieju eliminacyjnego do Mistrzostw Świata. Biało-czerwoni zakończyli rywalizację bez punktów, na ostatnim miejscu w tabeli.

Hiszpania Hiszpania - PolskaPolska
4:1

Bramki: Lin 2 (8, 22), Francisco Solano (18), Bebe (25) - Mikołaj Zastawnik (6).
Żółte kartki: Sebastian Leszczak, Mikołaj Zastawnik (Polska).
Sędziowali: Dario Pezzuto (Włochy) i Farik Keco (Bośnia i Hercegowina).
Hiszpania: Juanjo, Jesús Herrero - Bebe, Boyis, Francisco Solano, Fernan - Ortiz, Marc Tolrà, Adolfo, Lin, Rafa Usín, Joselito, Raúl Campos, Juan Emilio.
Polska: Michał Kałuża, Krzysztof Iwanek - Remigiusz Spychalski, Piotr Łopuch, Mikołaj Zastawnik, Tomasz Kriezel - Michał Kubik, Mateusz Lisowski, Robert Gładczak, Dominik Solecki, Tomasz Lutecki, Sebastian Leszczak, Piotr Pietruszko, Michał Marek.

To biało-czerwoni wyszli pierwsi na prowadzenie, gdy po wysokim odbiorze Michała Kubika hiszpańskiego bramkarza pokonał Mikołaj Zastawnik. Drogę do celu mógł też znaleźć strzał Sebastiana Leszczaka, jednak lecącą lobem po zablokowaniu piłkę zdołał wybić dość ekwilibrystycznie Juanjo. Tak jak w piątek z Finami, tak samo i tym razem prowadzenie Polaków nie utrzymało się długo. Dwie minuty po golu na 1:0 wyrównał po rzucie rożnym Lin - była to już szósta bramka stracona przez zespół trenera Błażeja Korczyńskiego w tym turnieju. Nieco ponad dwie minuty przed końcem pierwszej połowy po błędzie Zastawnika na 2:1 strzelił z kolei Francisco Solano. Nieco wcześniej piłkę z pustej bramki wybijał jeszcze Dominik Solecki.

Gra biało-czerwonych w pierwszej połowie wyglądała całkiem nieźle, ale po przerwie rywale już zdecydowanie dominowali. Już po kilkudziesięciu sekundach Piotr Łopuch tak zażegnał atak Hiszpanów, że podał piłkę wprost pod nogi jednego z nich. Lin ładnym, technicznym strzałem przeniósł piłkę nad Kałużą do siatki. Po chwili Polacy mieli szansę na gola kontaktowego. Leszczak przy rzucie wolnym rozpędził się, jakby bezpośrednią bombą chciał wybić dziurę w ścianie hali, ale zamiast uderzać, podał pod słupek do Roberta Gładczaka. Strzał zawodnika GSF został zablokowany. Minutę później kontry dwóch na jednego celnie nie sfinalizowali Zastawnik do spółki z Tomaszem Kriezelem.

Jak rozegrać rzut wolny, pokazali za to Hiszpanie w 25. minucie. Fernan wyblokował polski mur, a po krótkim rozegraniu Bebe nienajmnocniejszym strzałem umieścił piłkę w siatce. Gol ten był postawieniem kropki nad "i". Od tego czasu nie działo się na parkiecie zbyt wiele, choć zdarzały się takie sytuacje, jak błąd Mateusza Lisowskiego i dogodna okazja Lina na hat-tricka czy uderzenie z dystansu w słupek Joselito, ale było widać, że siedmiokrotni mistrzowie Europy zredukowali już bieg. I bez tego bez większych problemów rozbijali polskie ataki, w których najgroźniejszy był Leszczak.

Hiszpanie już wcześniej zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie, było też wiadomo już w piątek, że Polacy będą w tabeli ostatni. To oznacza, że na przełomie stycznia i lutego zamiast grać w Elite Round kwalifikacji do mundialu, biało-czerwoni będą grać w preeliminacjach kolejnych Mistrzostw Europy. Pozycja, wywalczona po poprzednich eliminacjach do MŚ i awansie na UEFA Futsal EURO 2018 w Słowenii, została błyskawicznie roztrwoniona.

Zobacz galerię zdjęć z meczu Polska - Gruzja

Grupa 1 Main Round eliminacji do MŚ 2020

• czwartek 24 października 2019
    17:00 es Hiszpania - fi Finlandia 4:1 (3:1)
    ⚽ Rafa Usín (15), Raúl Campos (18), Boyis (19), Juan Emilio (27) - Panu Autio (4).
    20:00 pl Polska - ge Gruzja 2:3 (2:1)
    ⚽ Piotr Łopuch (12), Mikołaj Zastawnik (16-karny) - Thales 2 (9, 23-karny), Fumasa (22).
  • piątek 25 października 2019
    17:00 ge Gruzja - es Hiszpania 2:3 (0:1)
    ⚽ Arcził Sebiskweradze (31), Todua (33) - Fernan (13), Raúl Campos (26), Marc Tolrà (37).
    20:00 pl Polska - fi Finlandia 1:2 (0:0)
    ⚽ Sebastian Leszczak (28) - Miika Hosio (31), Jukka Kytölä (34).
  • niedziela 27 października 2019
    17:00 fi Finlandia - ge Gruzja 5:2 (2:1)
    ⚽ Juhana Jyrkiäinen (9), Szota Topuria (19-samobójcza), Miika Hosio (36), Panu Autio (39-przedłużony rzut karny), Juha-Matii Savolainen (40) - Arcził Sebiskweradze 2 (12, 27).
    20:00 es Hiszpania - pl Polska 4:1 (2:1)
    ⚽ Lin 2 (8, 22), Francisco Solano (18), Bebe (25) - Mikołaj Zastawnik (6).