Stawicki, Frąk i Jaruchiewicz sędziami międzynarodowymi fot. Wiola Borzym

Stawicki, Frąk i Jaruchiewicz sędziami międzynarodowymi

UEFA nominowała trzech polskich arbitrów na sędziów międzynarodowych w 2014 roku.

Odznakę międzynarodową utrzymali Sebastian Stawicki (Łódź) i Tomasz Frąk (Ostrowiec Świętokrzyski). W miejsce Sławomira Steczki (Kraków), który z powodu reform przeprowadzonych w Kolegium Sędziów Futsalu postawił na karierę asystenta w piłce jedenastoosobowej, wskoczył natomiast po raz pierwszy Damian Jaruchiewicz (Knurów).

Stawicki może poczuć się wyjątkowo wyróżniony, gdyż już po raz kolejny znalazł się w "Elite Group" sędziów futsalowych. Jest to jedyna taka nominacja dla sędziego z naszego kraju, trzej najlepsi trawiaści arbitrzy zakwalifikowani zostali "tylko" do kolejnej, "First Group" (podobnie jak dwie kobiety). Łodzianin kilka tygodni wcześniej został wyznaczony przez UEFA jako 1 z 16 sędziów mistrzostw Europy, które na przełomie stycznia i lutego 2014 zostaną rozegrane w Belgii.

Awans zanotował Frąk, który z trzeciej kategorii awansował "oczko" wyżej, tam, gdzie wcześniej był Steczko. Jaruchiewicz zaczyna od najniższej z kategorii - "Third Group".

W gronie nominowanych przez UEFA jest także jeszcze jeden arbiter "gwiżdżący" futsal - Łukasz Ostrowski (Szczecin). Tyle, że nominację dostał w beachsoccerze - na hali sędziuje tylko I ligę. Od 2013 roku zabrano natomiast miejsce dla kobiet-sędzi futsalu większości krajów, które je miały. Powód to mała, znikoma wręcz liczba rozgrywek kobiet. PZPN jeszcze na 2013 rok zgłosił Agnieszkę Karpińską, ale federacja ją skreśliła. Na 2014 rok Polska nie dostała już nawet takiego miejsca w limitach zgłoszeniowych.

Elite Group sędziów futsalu 2014

Gerald Bauernfeind, Marc Birkett, Ondřej Černý, Balázs Farkas, Eduardo José Fernandes Coelho, Fernando Gutiérrez Lumbreras, Ołeh Iwanow, Pascal Lemal, Alessandro Malfer, Timo Onatsu, Iwan Szabanow, Borut Šivic, Bogdan Sorescu, Sebastian Stawicki, Saša Tomić.Dodatkowe informacje