Mistrzostwa Europy U19: Polska - Rosja 3:2

Reprezentacja Polski do lat 19 wygrała w niedzielę z Rosją w pierwszym meczu Mistrzostw Europy w Rydze.

Polska Polska U19 - Rosja U19Rosja
3:2

Bramki: Krzysztof Iwanek (11), Jakub Raszkowski (17), Bartosz Borowik (32) - Paweł Karpow 2 (4, 33).
Żółta kartka: Mateusz Prokop (Polska).
Sędziowali: Admir Zahovič (Słowenia) i Vedran Babić (Chorwacja).
Polska: Krzysztof Iwanek (Patryk Puzio, Tomasz Warszawski) - Michał Groń, Jakub Raszkowski, Bartosz Borowik, Konrad Jekiełek - Mateusz Prokop, Mateusz Matlęga, Piotr Matras, Tomasz Palonek, Paweł Lisiński (Paweł Piór, Maksymilian Lewandowski).
Rosja: Denis Subbotin (Kiriłł Jarullin) - Maksim Okułow, Danił Samusenko, Kamil Gerejczanow, Denis Titkow - Ilia Fedorow, Danił Karpiuk, Paweł Karpow, Igor Czerniawski, Kiriłł Starostin, Aleksiej Bełousow, Władisław Gołowaczew (Paweł Sysołiatin).

Bramka, którą już w czwartej minucie Polacy dość pechowo stracili, wcale ich nie zdeprymowała. Po strzale z dystansu Igora Czerniawskiego piłka odbiła się od Pawła Karpowa i zupełnie zaskoczyła Krzysztofa Iwanka. Rosjanie próbowali pójść za ciosem, ale w normalny sposób, nie przy pomocy szczęścia, nie byli w stanie nic strzelić. Po przetrwaniu naporu rywali coraz groźniej zaczęli za to kontrować biało-czerwoni. Najpierw niebezpiecznie obok słupka przymierzył Piotr Matras. W 9. minucie pierwszy celny strzał na bramkęDenisa Subbotina oddał z dystansu Mateusz Prokop. A kolejna próba zakończyła się już powodzeniem. Sprawy w swoje ręce wziął Iwanek, który przebiegł z piłką całe boisko, od własnej bramki pod pole karne Rosjan. Obrońcy początkowo nie kwapili się, by go zaatakować. Gdy się na to zdecydowali, było już za późno - Subbotin nie był w stanie nic zrobić z piekielnie mocnym strzałem swojego vis-a-vis.

To podrażniło Rosję. W 13. minucie bardzo groźnie, po prostej klepce, uderzał obok bramki Danił Karpiuk. Ale dalej nie przynosiło to powodzenia, a w 17. minucie Denis Titkow popełnił katastrofalny w skutkach błąd - próbował podać wszerz przez całe boisko, piłkę przechwycił Jakub Raszkowski i w sytuacji sam na sam bez problemów wyprowadził Polskę na prowadzenie. Do końca pierwszej połowy wynik już się nie zmienił, choć szanse na to mieli zarówno Karpiuk jak i Prokop.

Rosjanie z szatni wrócili szybciej, jakby chcieli prędko odwrócić losy rywalizacji. Podobnie jak w pierwszej połowie, początkowo przycisnęli, ale grając agresywnie błyskawicznie łapali kolejne przewinienia. Już w 26. minucie mieli ich pięć, a że Iwanek bronił jak w transie (niebezpieczne uderzenie Karpowa i jeszcze groźniejsze dwie sytuacje Kiriłła Starostina), wynik się nie zmieniał. Bez kolejnego faulu rywale wytrzymali do 32. minuty. Wówczas piłkę na dziesiątym metrze ustawił Bartosz Borowik i pewnie podwyższył na 3:1. Dwubramkowa przewaga nie utrzymywała się długo, bo zaledwie 80 sekund. Ponownie Rosjanom dopisało szczęście, jeszcze większe, niż przy pierwszym golu. Karpow, grający jako wycofany bramkarz, zagrywał piłkę po przekątnej do kolegi na długim słupku, tymczasem po rykoszecie od Palonka futbolówka wpadła do siatki tuż przy krótkim słupku.

W końcówce Rosjanie zdominowali podopiecznych Łukasza Żebrowskiego, zamykając ich w futsalowym zamku, Ale szczęście oddało Polakom to, co zabrało im do tej pory. Dwukrotnie rywale - najpierw Aleksiej Bełousow, potem Władisław Gołowaczew - nie potrafili z metra - dwóch trafić na długim słupku do pustej bramki. Niespodzianka po najbardziej zaciętym meczu pierwszego dnia turnieju stała się faktem.

W poniedziałek biało-czerwoni zmierzą się z Portugalczykami.